گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای امین حقیقت‌نژاد

گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای امین حقیقت‌نژاد

۱۲ تیر ۱۴۰۰

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای امین حقیقت‌نژاد، مقطع کارشناسی‌ارشد، رشته توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش مدیریت فرهنگی دوشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴ در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.

موضوع پایان‌نامه: تبیین شاخصه های مدیریت و فرماندهی در جنگ نرم با تأکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری.
استاد راهنما: جناب آقای دکتر باقی.
استاد مشاور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ابروش.
استاد داور: حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر محمد علیزاده.

جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان‌نامه پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظراتشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده پایان‌نامه
از همان ابتدای تأسیس این انقلاب دشمن متوجه بعد فرهنگی انقلاب شد و بعد از اینکه با جنگ سخت نتوانست نور این انقلاب را خاموش کند با تغییر راهبرد به یک جنگ نرم و خاموش روی آورد. طبیعی است که برای پیروزی در این جنگ به مانند جنگ سخت افسران جنگ نرم باید نقشه راه و چشم‌انداز مشخص داشته باشند. از لوازم این نقشه راه، داشتن شاخص‌ها و ملاک‌هایی از جنس جنگ نرم است. بدون وجود شاخص و ملاک میزان موفقیت قابل اندازه‌گیری نیست. و حقیقتاَ یکی از بهترین منابعی که می‌تواند به ما برای استخراج شاخص کمک کند استفاده از اندیشه‌های فرمانده این جنگ، مقام معظم رهبری است. یکی از ضرورت‌هایی که بارها مقام معظم رهبری به آن اشاره داشته‌اند انجام کار فرهنگی تمیز است. اهمیت مسئله آنجایی خود را نشان می‌دهد که اگر بنا باشد فرماندهان ما در جنگ نرمی که در آن واقع شده‌ایم به صورت آتش به اختیار به جنگ بپردازند و در این آتش به اختیار بودن به هدف بزنند و اشتباه نکنند لازم است ملاک و شاخص‌های مدیریت را داشته باشند. اصلی‌ترین هدف این پژوهش شناخت نقش آفندی فرماندهان در جنگ نرم است. در این پژوهش از روش تحلیل مضمون استفاده شده است. بررسی‌های انجام شده از بیانات آیت الله خامنه‌ای نشان می‌دهد ایشان مدیر و فرمانده را فردی چندبعدی و تربیت یافته در همه ابعاد وجودی‌اش می‌دانند و به همین دلیل شاخص‌های ارائه شده از سوی ایشان در مرحله اول ناظر به دو بخش شاخص‌های عمومی آفندی و شاخص‌های تخصصی آفندی است. شاخص‌های عمومی شامل: ۱. شاخص‌های معنوی ۲. شاخص‌های معرفتی ۳. شاخص‌های رفتاری هستند و شاخص‌های تخصصی شامل: ۱. شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی ۲. شاخص‌های سیاسی ۳. شاخص‌های اقتصادی ۴. شاخص‌های علمی و نخبگانی می‌باشند. در اصل نگاه ایشان این است که در مقابله با جنگ نرم، مهمتر از راهبردهای دفاعی، راهبردهای آفندی است. باید با شناسایی دقیق وضعیت دشمن و با استفاده از آسیب‌های او در حوزه‌های راهبردی، که برای جمهوری اسلامی فرصت تلقی می‌شود و با به کارگیری قدرت نرم جمهوری اسلامی، در واقع؛ قدرت نرم دشمن را به چالش کشید.

 

واژگان کلیدی
جنگ نرم، قدرت نرم، مدیریت، فرماندهی، شاخص، آفند، پدافند، فتنه.

منبع خبر: واحد امور پایان نامه ها