گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای مهران محمدی‌فر

گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای مهران محمدی‌فر

۲۱ دی ۱۴۰۰

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای مهران محمدی‌فر، مقطع کارشناسی‌ارشد، رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش انقلاب اسلامی دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۵ در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.
موضوع پایان‌نامه: سرمایه فرهنگی حوزه علمیه قم در جمهوری اسلامی ایران در گستره جهانی.
استاد راهنما: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حمید احمدی.
استاد مشاور: جناب آقای دکتر امیر سیاه‌پوش.
استاد داور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ابروش.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان‌نامه پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظراتشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده پایان‌نامه
پژوهش حاضر در جهت یافتن پاسخی روشن به فعالیت‌ها و اقدامات حوزه علمیه قم در گستره جهانی پس از انقلاب اسلامی، شکل گرفته است. ازاین‌رو، محقق سعی نموده با یک روش علمی به نام روش دِلفی که اساس آن بر پایه مصاحبه از نخبگان علمی است، سرمایه‌های فرهنگی حوزه علمیه را در خارج از کشور رصد کند. نتایج به دست آمده از مصاحبه‌های انجام شده نشان می‌دهد که سرمایه‌های فرهنگی یاد شده در سه سطح تجسدیافته، نهادینه‌شده و عینیت‌یافته قابل بررسی است. همچنین نشان داده شد که آثار هر یک از سطوح پیش‌گفته یکسان نیستند. یافته‌های محقق نشان می‌دهد که سرمایه فرهنگی تجسدیافته و نهادینه‌شده حوزه، عملکرد قابل قبول و نسبتاً کاملی داشته‌اند و از امتیاز بالایی برخوردار هستند. در مقابل سرمایه فرهنگی عینیت‌یافته از امتیاز پایین‌تری برخوردار است که دلیل آن را می‌توان در کمبود کالاهای فرهنگی متناسب در کشورهای هدف جستجو کرد. شایان ذکر است مصاحبه شوندگان از صاحب‌‌نظران و اساتید حوزوی هستند که سابقه حضور یا فعالیت چند ساله در کشور‌های مختلف جهان به عنوان مبلغ و کارشناس و سفیر ایران را در کارنامه خود دارند. همچنین باید افزود مراکزی چون جامعه المصطفی و مرکز بین‌الملل حوزه به طور مستقیم این رسالت را بر عهده داشته‌اند و با تربیت نیروی انسانی کارآمد در جهت تحقق‌بخشی به این آرمان گام برداشته‌اند.

 

واژگان کلیدی
سرمایه‌ فرهنگی تجسدیافته حوزه، سرمایه فرهنگی عینیت‌یافته حوزه، سرمایه فرهنگی نهادینه‌شده حوزه، انقلاب اسلامی، روش دِلفی.

منبع خبر: واحد امور پایان نامه ها