گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای علی‌اکبر یزدی

گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای علی‌اکبر یزدی

۱۹ شهریور ۱۴۰۱

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان‌نامه جناب آقای علی‌اکبر یزدی، مقطع کارشناسی‌ارشد، گرایش معارف قرآن و حدیث شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴ در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.
موضوع پایان‌نامه: معرفت امام (چیستی، چرایی) و راه‌های آن.
استاد راهنما: جناب آقای محمدعلی مجدفقیهی.
استاد مشاور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر کامران اویسی.
استاد داور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد حسین محمدی.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان‌نامه پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظراتشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده پایان‌نامه
در این تحقیق پیش و رو با داده‌پردازی توصیفی و تحلیلی و روش کتابخانه‌ای ضرورت معرفت امام و چیستی و راه‌های آن بررسی شده است. در فصل اول به انواع معرفت امام که شامل معرفت اکتناهی و ارتباطی بود اشاره شد و از شاخصه‌های معرفت ارتباطی امام، علم و عصمت ایشان است در فصل دوم نیز به این نتیجه رسیدیم که اولاً قابلیت رشد بی‌نهایت انسان که دلالت بر وجود دنیاهای بی‌نهایت می‌کند و ثانیاً از جهتی هم ابزار ناقصی که انسان در دست دارد و ثالثاً عدم وجود عقل و علم کامل ضرورت معرفت و ارتباط با معصوم را برای ما مشخص می‌کند. حال به چنین وجودی امام گفته می‌شود که باعث اتمام حجت بر انسان می‌شود. از مهم‌ترین وجوه ضرورت معرفت امام می‌توان به ویژگی هدایتگری معصوم و میزان بودن امام در رضایت خداوند و رکن توحید بودن امام اشاره کرد.
ارتباط با امام رابطه ایست که دارای آثاری از جمله آثار اخروی و دنیوی دارد که از آنها می‌توان به معرفت الهی، ربوبیت خداوند، معرفت انسان، و معرفت هستی اشاره کرد و از آثار اخروی نیز می‌توان از شفاعت در هنگام مرگ و بعد از آن اشاره کرد و البته در آخر باعث به‌وجودآمدن حیات طیبه برای انسان خواهد شد و از راه‌های شناخت امام که به دو قسمت اکتسابی و اعطایی تقسیم می‌شوند می‌توان به معجزه و کلام امام و معرفت قلبی اشاره کرد.

 

واژگان کلیدی
چرایی، آثار، امام، معرفت، شناخت، چیستی، راه معرفت، ضرورت معرفت، آثار معرفت.

منبع خبر: واحد امور پایان نامه ها