گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم راضیه عباسیان

گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم راضیه عباسیان

۲۴ خرداد ۱۴۰۰

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم راضیه عباسیان، مقطع کارشناسی‌ارشد، رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق اسلامی شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۸ صبح در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.

موضوع پایان‌نامه: خودشناسی و تزکیه نفس از دیدگاه شهید مطهری(ره) و آیت‌الله جوادی آملی.
استاد راهنما: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رکن‌الدینی.
اساتید داور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مجید ابوالقاسم‌زاده، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدرضا مصطفی‌پور.

جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان‌نامه پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظراتشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده پایان‌نامه
یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در قرآن و روایات بسیار به آن سفارش و توصیه شده، خودشناسی است. انسان به واسطه خودشناسی به موقعیت، ارزش و شخصیت خویش پی می‌برد. آدمی تا هنگامی که موقعیت خود را در جهان آفرینش نشناسد، نمی‌تواند به ارزش وجودی خود دست یابد و در رسیدن به آن که هدف نهایی خلقت است سعی و تلاش نماید. همچنین تزکیه‌نفس، پیراستن روح از رذائل و هواهای نفسانی است که در آموزه‌های دینی به عنوان کلید سعادت انسان معرفی گردیده و غفلت از آن مایه خسران و شقاوت او دانسته شده‌است. این پژوهش با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی به بررسی خودشناسی و تزکیه نفس از دیدگاه دو اندیشمند بزرگ شهید مطهری و آیت‌الله جوادی آملی پرداخته و راه‌ها، موانع، راه‌های رفع موانع و اثرات و نتایج خودشناسی و تزکیه نفس را از نگاه این دو شخصیت بررسی کرده و در نهایت به رابطه متقابل خودشناسی و خودسازی و تأثیر و تأثر آن‌ها از دیدگاه این دو اندیشمند پرداخته‌است.

 

واژگان کلیدی
تزکیه، جوادی آملی، خودشناسی، خودسازی، مطهری، نفس.

منبع خبر: واحد امور پایان نامه ها