گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم فاطمه جاویدی آل‌سعدی

گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم فاطمه جاویدی آل‌سعدی

۱۲ تیر ۱۴۰۰

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم فاطمه جاویدی آل‌سعدی، مقطع کارشناسی‌ارشد، رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش انقلاب اسلامی پنج‌شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.

موضوع پایان‌نامه: نقش علامه طباطبایی(ره) در انقلاب اسلامی (رویکرد تاریخی).
استاد راهنما: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر باباپور.
استاد مشاور: جناب آقای دکتر یعقوب توکلی.
استاد داور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی امیدی.

جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان‌نامه پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظراتشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده پایان‌نامه
این تحقیق در چارچوب مطالعات اسناد ساواک، انقلاب اسلامی، آثار علامه طباطبایی و سایر آثار به بررسی نقش علامه طباطبایی در انقلاب اسلامی از جنبه تاریخی پرداخته است. هرچند نقش علامه در تکوین و تحولات، چه قبل و هنگام وقوع انقلاب و بعد از آن و اکنون با تقویت مبانی دینی و به‌کارگیری ابزار استدلال از جنبه‌های متعدد فرهنگی، اندیشه‌ای و دینی بسیار اثربخش بوده و هست و بیشتر بعد «تفسیری ـ فلسفی» علامه نسبت به ابعاد دیگر ایشان مشهود است ولیکن بُعد «سیاسی ـ عملی» علامه مسئله مبهم است که تحقیق حاضر تلاش نموده مطالعه نظام‌مند در راستای شناخت شخصیت علامه و وجه مغفول انجام دهد. این تحقیق به روش توصیفی تحلیلی بر آن است که حول مباحث نظری که در واقع شالوده و بنیاد تفکر اجتماعی سیاسی علامه که شاکله مباحث عملی وی را طراحی می‌نماید و پاسخی به شبهات و اتهامات وارد به علامه و در متن و بطن انقلابی بودن و تداوم آن را می‌رساند. آنچه در فرآیند این تحقیق به دست آمده علاوه بر شخصیت‌شناسی علامه و رویارویی ایشان با مسائل روز آن زمان و راه اندازی نهضت فرهنگی و تربیت شاگردان و سنگرهای مقاومت چون بهشتی، مطهری، مصباح و رهبر معظم انقلاب که ارکان نظام و سایر سطوح آن را کادرسازی نمودند. بنابراین علامه را نباید محصور در بعد نظر دانست، بلکه بعد عملی علامه و خدمات شایان وی به انقلاب اسلامی و جانفشانی‌های مکتب ایشان و صدور انقلاب اسلامی نیز همواره کانون توجه و ابزاری جهت رفع اتهامات قرار گیرد.

 

واژگان کلیدی
نقش، علامه طباطبایی، انقلاب، انقلاب اسلامی، تاریخی.

منبع خبر: واحد امور پایان نامه ها