گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم اکرم خاکی بختیاروند

گزارش جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم اکرم خاکی بختیاروند

۱۹ شهریور ۱۴۰۱

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان‌نامه سرکار خانم اکرم خاکی بختیاروند، مقطع کارشناسی‌ارشد، گرایش مبانی نظری اسلام شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱ در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.
موضوع پایان‌نامه: مبانی انسان شناختی سبک زندگی اجتماعی از دیدگاه امام علی(ع).
استاد راهنما: جناب آقای دکتر گرامی.
اساتید داور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید اباذر نبویان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر کامران اویسی.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان‌نامه پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظراتشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده پایان‌نامه
سبک زندگی از مسایل مهم و مورد توجه جامعه‌شناسان و روان‌شناسان در دنیای معاصر است و مقام معظم رهبری نیز بارها بر لزوم هماهنگی سبک زندگی با آموزه‌های اسلامی تأکید کرده‌اند. باورها و اعتقادات در هر جامعه‌ای تأثیری بی‌بدیل بر سبک زندگی اجتماعی آن جامعه می‌گذارد. به همین دلیل برای تبیین سبک زندگی اسلامی ضرورت دارد جهان‌بینی اسلامی ازجمله مبانی انسان‌شناختی اسلام مورد توجه قرار گیرد. تحقیق حاضر مبانی انسان‌شناختی سبک زندگی اجتماعی اسلام را در سه حوزه اقتصادی، سیاسی و اخلاقی از دیدگاه امام علی(علیه‌السلام) بررسی کرده است. نتایج تحقیق نشان می‌دهد، امام علی(علیه‌السلام) براساس اصول انسان‌شناختی مانند مسئولیت انسان، جاودانگی، کرامت، سرشت واحد، آزادی، امانت‌داربودن،‌ قرار داشتن تحت ولایت، ربوبیت و مالکیت خداوند سبک زندگی خاصی را توصیه می‌کند. در حوزه اقتصاد، انسان مسلمان باید تلاشگر و تولیدکننده، مسئول درباره فقرا و محرومان، احساس عدم مالکیت حقیقی، به‌دنبال کسب حلال، اجتناب‌کننده از اسراف و با اعتماد به رزاقیت الهی زندگی خود را سامان بخشد. در زندگی سیاسی نیز انحصار ولایت در خداوند باید محور فعالیت سیاسی حکمرانان و مردم عامه باشد. توجه به ابعاد و نیازهای متنوع مادی و معنوی انسان در اهداف حکومت دینی و ضرورت حضور مردم در عرصه‌های سیاسی از بایسته‌های سبک زندگی سیاسی در اسلام است. در حوزه اخلاق اجتماعی نیز براساس آموزه‌های علوی با توجه به این‌که همه انسان‌ها مخلوق خدا و دارای کرامت ذاتی‌اند امور اخلاقی در جامعه مانند نوع‌دوستی، احسان، صداقت، تواضع و اجتناب از ظلم به دیگران باید سرلوحه زندگی اجتماعی قرار گیرد.

 

واژگان کلیدی
مبانی انسان‌شناختی، سبک زندگی اجتماعی، اقتصاد، سیاست، اخلاق اجتماعی، امام علی(علیه‌السلام).

منبع خبر: واحد امور پایان نامه ها