گزارش جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای محمد باقر مهدوی فرد

گزارش جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای محمد باقر مهدوی فرد

۱۰ اسفند ۱۳۹۶

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای محمد باقر مهدوی فرد، مقطع کارشناسی ارشد، گرایش انقلاب اسلامی چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۰۹ ساعت ۱۸:۳۰ در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید

موضوع پایان نامه جناب آقای محمد باقر مهدوی فرد: بررسی جغرافیایی سیاسی و ژئوپلتیک شیعیان غرب آسیا.

استاد راهنما: جناب آقای دکتر ملکوتیان.

استاد مشاور: جناب آقای دکتر توکلی

اساتید/استاد داور: جناب آقای دکتر خدادادی.

جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان نامه خود پرداخت.

در ادامه داوران/داور محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از پایان نامه پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به مشورت پرداخته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت شد.

چکیده
غرب آسیا منطقه‌ای با استعدادهای فراوان، منابع عظیم انرژی، جغرافیای انسانی متنوع و ظهور و بروز ادیان الهی، همواره مورد توجه بلوک شرق و غرب قرار گرفته است. منطقه غرب آسیا که از آن به خاورمیانه نیز تعبیر می‌شود کانون اصلی جغرافیای انسانی شیعیان می‌باشد. شیعیان با تمرکز در این منطقه از جهان از موقعیت ژئوپلیتیکی مناسبی برخوردارند و همچنین به علت برخورداری از نقاط مهم استراتژیکی همچون تنگه هرمز، باب المندب، جاده اقتصادی شرق و غرب و همچنین سواحل شرق مدیترانه اهمیت استراتژیکی به خود گرفته است و توانسته‌اند جغرافیای سیاسی خود را نیز تقویت نمایند. اما با این حال بجز شیعیان کشور ایران و عراق در دیگر کشورها از وضعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی نسبتا مطلوبی برخوردار نیستند و بعضا در برخی کشورها به عنوان شهروند درجه دوم محسوب می‌شوند. در مجموع در غالب کشورها شیعیان بر اوضاع سیاسی و اجتماعی مسلط نمی‌باشند. شیعیان همواره به تاسی از اندیشه‌های سیاسی خود و همچنین به علت محرومیت سیاسیشان از سوی حاکمان، اعتراضات و اقدامات سیاسی خود را در شکل احزاب، گروه‌ها، جنبش، تشکل و هیئت‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند. امروزه در غرب آسیا جنبش‌ها واحزاب سیاسی شیعیان نمادی از اقتدار و مقاومت را نشان می‌دهد که از بارزترین آنها می‌توان به حزب الله لبنان، انصارالله در یمن، سپاه پاسداران در ایران و الوفاق در بحرین اشاره نمود. قدرت‌های استکباری جهان که در راس آنها آمریکا و اسرائیل قرار گرفته‌اند همواره کانون جغرافیای شیعیان را تهدیدی جدی برای منافع استعماری خود دانسته و در ادوار زمانی مختلف به نبرد با شیعیان برخواسته‌اند. ظهور و بروز گروهک‌های تروریستی همچون طالبان، داعش و جبهه النصره را می‌توان از جمله این موارد نام برد. شیعیان با داشتن کمربند اتصالی جغرافیای انسانی و همچنین شاخصه‌های اعتقادی همچون الگوگیری از نهضت عاشورا و انتظار مهدی موعود آینده درخشانی را پیش رو دارند.

واژگان کلیدی
جغرافیا، ژئوپلیتیک، تشیع، منطقه غرب آسیا.

منبع خبر : امور پایان نامه ها