ارزشیابی اساتید نیمسال اول ۱۴۰۳-۱۴۰۲

ارزشیابی اساتید نیمسال اول ۱۴۰۳-۱۴۰۲

۲۷ آذر ۱۴۰۲

امام رضا(ع): مَنْ حَاسَبَ نَفْسَهُ رَبِحَ وَ مَنْ غَفَلَ عَنْهَا خَسِر.
کسی که محاسبه نفس کند سود می‌برد و کسی که از محاسبه نفس غافل بماند خسران می‌بیند.

 

ارزیابی کارآمد و مؤثر = سهیم شدن در تحقق اهداف دانشگاه؛ مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها

 

مطابق روال نیم‌سال‌های قبل ارزشیابی اساتید نیمسال جاری از روز دوشنبه ۲۷ آذر تا دوشنبه ۰۴ دی سال ۱۴۰۲ با استفاده از سیستم آموزشی گلستان انجام می‌شود. بنابراین ضروری است برای انجام ارزشیابی با مراجعه به سامانه گلستان (در صفحه اصلی سایت دانشگاه) ارزشیابی اساتید تمام دروس خود را انجام دهید.

 

ـ لازم به ذکر است در صورت عدم انجام ارزشیابی، دانشجو نخواهد توانست کارت ورود به جلسه را دریافت کند و از ورود ایشان به جلسه امتحان ممانعت به عمل خواهد آمد. همچنین استفاده‌های بعدی از سامانه گلستان برای دانشجویان امکان‌پذیر نمی‌باشد. این امر به ویژه درمورد انتخاب واحد نیمسال آینده سبب بروز مشکلاتی است که به آسانی جبران نمی‌شود.
ـ با توجه به راه‌اندازی امکان بازیابی پیامکی گذرواژه ورود به سامانه جامع آموزشی گلستان، دانشجویانی که رمز عبور خود را فراموش نموده‌اند، از این امکان می‌توانند جهت بازیابی رمز عبور استفاده نمایند. (راهنمای بازیابی رمز عبور)
ـ لطفاً دانشجویان با دقت به سؤالات ارزشیابی پاسخ دهند و در صورت لزوم می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را در مورد عملکرد استاد به صورت تشریحی، هنگام نظرسنجی در سامانه ثبت نمایند.

 

سؤال‌های متداول ارزشیابی آموزشی اساتید
۱. هدف از انجام ارزشیابی‎ اساتید چیست؟

این فرایند به منظور ارتقای کیفیت عملکرد آموزشی استادان در ابعاد مختلف، اعم از تسلط استاد به محتوای درس، روش تدریس و اخلاق استاد صورت می‎گیرد.

 

۲. آیا این ارزشیابی‎‌ها در وضعیت استادان مؤثر است؟

بله، یافته‎های حاصل از نتایج ارزشیابی دانشجویان ضمن اینکه پیامدهایی از قبیل تذکر شفاهی، تذکر کتبی، جلوگیری از تدریس مدرسان مدعوی که نمره ارزشیابی آنها پایین است هر ساله در موارد متعددی مانند ارتقا، تبدیل وضعیت، تمدید قرارداد و انتخاب استاد نمونه مورد استفاده قرار می‎گیرد.

 

۳. چگونه باید ارزشیابی دروس را انجام داد؟

در مدت زمان شروع ارزشیابی دانشجو با مراجعه به سامانه آموزشی گلستان از مسیر زیر، ارزشیابی تمام دروس خود را تکمیل می‌نماید. ضمناً ارزیابی دروس فقط در بازه زمانی مشخص شده بر اساس تقویم آموزشی مصوب دانشگاه امکان‌پذیر است.

ارزشیابی -> استاد-> پاسخگویی به سؤال‌های ارزشیابی

 

۴. آیا ارزشیابی چند درس کافی است؟

خیر ـ تکمیل ارزشیابی به منزله انجام ارزشیابی همه دروس می‌باشد در غیر این صورت عملیات ارزیابی ناقص تلقی شده و دریافت کارت ورود به جلسه از سامانه گلستان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

 

۵. اگر ارزشیابی انجام نشود چه محدودیتی برای دانشجویان به وجود می‌آید؟

دانشجویانی که در ارزشیابی اساتید شرکت نمی‌کنند، امکان استفاده‌های بعدی از سامانه گلستان را ندارند.

 

۶. محرمانه بودن این ارزشیابی‎ها در چه حدی است؟

ضمن اینکه پرسشنامه‌ها مندرج در سامانه گلستان بدون مشخصات دانشجو می‌باشد، سامانه گلستان نیز به گونه‌‏ای طراحی شده که اطلاعات مربوط به پرسشنامه‌های تکمیل‌شده توسط دانشجویان در هر درس، به صورت یکجا در سامانه گلستان ذخیره شده و دسترسی به نظرات تک‌تک دانشجویان برای هیچ شخصی حتی برای کارشناسان آموزش امکان‌پذیر نمی‎باشد.

 

۷. آیا استادان می‎توانند نمره‎ای که دانشجویان به آنها داده‌‎اند را ببینند؟

اساتید فقط می‎توانند میانگین نمره ارزشیابی خود در هر درس مشاهده نمایند. بر این اساس، تا زمانی که نمره آزمون پایان نیمسال دانشجویان توسط سامانه گلستان قفل نشده باشد، امکان مشاهده نتیجه ارزیابی برای اساتید، مدیران گروه و معاون آموزشی و ریاست دانشکده فراهم نمی‎شود. بنابراین امکان مشاهده نمره ارزشیابی تک‌تک دانشجویان به هیچ وجه وجود ندارد و پس از قفل نمرات میانگین ارزشیابی برای استاد آن درس قابل مشاهده است.

 

۸. چه کسانی به نتایج ارزشیابی اساتید دسترسی دارند؟

نتایج نهایی ارزشیابی اساتید توسط کارشناس ارزشیابی به اطلاع مسئولین دانشگاه (رئیس دانشگاه، معاونت آموزش و مدیران گروه) رسانده می‌شود تا تصمیم لازم در خصوص فعالیت‌های آموزشی اساتید را اتخاذ نمایند.

 

۹. اساتید چه زمانی می‌‎توانند نمره ارزشیابی خود را مشاهده نمایند؟

بعد از قفل نهایی نمرات دانشجویان توسط آموزش امکان مشاهده نمره ارزشیابی برای اساتید فراهم می‎شود.

منبع خبر: معاونت آموزشی